| Article number | 68921 |
| EAN | 04062011253574 |
| applicable for | Suitable for the highest load, insensitive, long service life. |
| As tollerantie | f7 to h6 |
| Diameter Huis | H7 |
| Dimensions | 30x60/3 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Maintenance required | maintenance required |
| Material | Hardened Steel |
| Material technical | 100Cr6 hardened and grinded alternatively 20MnV6 (bearing steel) |
| Model | Thrust washer |
| Model 2 | FER-MAS |
| Outer diameter | 60 |
| Temperatur range | -100 up to +250 °C |
| Thickness | 3 mm |
| Type | AS |