| Delivery time | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Article number | 75761 |
| EAN | 6150552777739 |
| applicable for | Suitable for marine, aerospace, construction and industry. |
| Application with oil | bad |
| Elongation at break | 200% (> 150%, DIN 53504) |
| Insert | no insert |
| Material | SBR |
| Maximum % impressions | 0.25 |
| Maximum load N/mm2 | < 5 N/mm² |
| Model | Rubber band |
| Ozone resistance | moderate |
| REACH | conform |
| RoHS | conform |
| Tear strength | 10 N/mm (> 7 N/mm, ASTM D624-00) |
| Temperatur range | (-30 °C to +70 °C, Short-termly +80 °C) |
| Tensile strength Mpa | 4 MPa (> 3 MPa, ISO 37) |
| Thickness | 3 mm |
| Type | 2 sides smooth |
| UV resistance | moderate |
| Width | 50 mm |