| Delivery time | Shipped in 13 - 15 - Day(s) |
| Article number | 77903 |
| EAN | 6096014474412 |
| Barst pressure | 120 bar |
| Connection | Incl 2x DIN 32676 - Tri Clamp (Flens 77,5mm) |
| Diameter Hose | 49.5 |
| Dimensions | 1,5m |
| Inner diameter | 49.5 mm |
| Inner surface | PTFE (Gegolfd) |
| Material | PTFE x AISI 304 met Silicone buitenlaag |
| Minimum bend radius | 300 mm |
| Model | Levensmiddelenslang PTFE-RVS-Silicone |
| Model 2 | Completely assembled hose |
| Norm | FDA 21 CFR 177.1550, EU 10/2011, USP CLASS VI |
| Outer diameter | 67.2 mm |
| Outer surface | Silicone |
| Quality Mark | FDA 21 CFR 177.1550, EU 10/2011, USP CLASS VI |
| Size | Tri Clamp Flenzen |
| Size | DN50 |
| Temperatur range | -54°C/+180°C |
| Type 2 | High Temp (260ºC) - PTFE Core - Flared - 30bar |
| Vacuüm | 0,9 |
| Wall Thickness | 9 mm |
| Work pressure | 30 bar |
| Length | 1,5m |
This ready-to-use 1,5m PTFE hose is designed for hygienic and chemically demanding process fluid applications. The DN50 size (50,8 mm) is suited to high flow volumes and large production lines. Both ends include pre-mounted Tri-Clamp flanges (size 2 inch (DN50), DIN 32676).
Tri-Clamp connections are the hygienic industry standard: tool-free assembly, fully CIP/SIP compatible and seamlessly integrated into existing hose systems. The PTFE inner bore provides unmatched chemical resistance, while the white silicone outer cover protects against corrosion and external damage.
Nominal diameter: DN50 — outer diameter 50,8 mm
Length: 1,5m (available in multiple lengths)
Working pressure: 30 bar | Burst pressure: 120 bar
Temperature range: −54°C to +180°C
Inner bore: PTFE (smooth bore)
Reinforcement: Braided AISI 304 stainless steel
Outer cover: White silicone, pharmaceutical-grade
Connections: Tri-Clamp 2 inch (DN50), pre-assembled, to DIN 32676
Compliant with FDA 21 CFR 177.1550, EU 10/2011 and USP Class VI. Suitable for direct contact with foodstuffs and pharmaceutical products.
Yes. The maximum temperature of +180°C and the PTFE inner bore make the hose suitable for SIP (Sterilisation-in-Place) and low-pressure steam applications.