| Delivery time | Shipped in 13 - 15 - Day(s) |
| Article number | 77904 |
| EAN | 6096013980990 |
| Barst pressure | 120 bar |
| Connection | Incl 2x DIN 32676 - Tri Clamp (Flens 77,5mm) |
| Diameter Hose | 49.5 |
| Dimensions | 10m |
| Inner diameter | 49.5 mm |
| Inner surface | PTFE (Gegolfd) |
| Material | PTFE x AISI 304 met Silicone buitenlaag |
| Minimum bend radius | 300 mm |
| Model | Levensmiddelenslang PTFE-RVS-Silicone |
| Model 2 | Completely assembled hose |
| Norm | FDA 21 CFR 177.1550, EU 10/2011, USP CLASS VI |
| Outer diameter | 67.2 mm |
| Outer surface | Silicone |
| Quality Mark | FDA 21 CFR 177.1550, EU 10/2011, USP CLASS VI |
| Size | Tri Clamp Flenzen |
| Size | DN50 |
| Temperatur range | -54°C/+180°C |
| Type 2 | High Temp (260ºC) - PTFE Core - Flared - 30bar |
| Vacuüm | 0,9 |
| Wall Thickness | 9 mm |
| Work pressure | 30 bar |
| Length | 10m |
This fully pre-assembled hose system for the DN50 size (50,8 mm) is supplied as a 10m hose with two professionally mounted Tri-Clamp flanges (to DIN 32676, size 2 inch (DN50)). No assembly required — ready for immediate use.
Smooth PTFE inner bore – Chemically near-inert polytetrafluoroethylene inner surface. Minimal friction, no contamination risk, resistant to virtually all process fluids including strong acids, bases and solvents.
Corrugated structure – The outer wall of the PTFE core is corrugated for maximum flexibility whilst maintaining pressure resistance up to 30 bar.
AISI 304 braided reinforcement – Mechanical protection and pressure resistance up to 30 bar working pressure and 120 bar burst pressure.
White silicone cover – Extruded pharmaceutical-grade silicone to protect the braid and ensure HACCP compliance (colour coding).
This DN50 hose is particularly suited to high flow volumes and large production lines in hygienic environments. Typical sectors include food and beverage, pharmaceutical manufacturing, chemical process engineering and bioproduction. For large industrial processes, bulk transfer and main pipework, the DN50 version offers the optimum balance between flow capacity and ease of installation.
For DN50 flanges (size 2 inch (DN50), DIN 32676), use a standard Tri-Clamp gasket with 50,8 mm outer diameter. PTFE or EPDM gaskets are most common for food and pharmaceutical applications.