Rod End WS110CE-N - GN110LO - 110 x 110 x 185 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS110CE-N - GN110LO - 110 x 110 x 185
  • Article number: WS110CE-N - GN110LO
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Grease Nipple
  • Hydraulic rod ends
  • Hydraulic rod end for welding requiring maintenance
  • With welding chamfer
Specifications
B (Inner ring width)110 mm
Basic load ratings dynamic655 kN
Basic load ratings statisch1490 kN
C1 max (Rod end width)80 mm
CN Radial internal clearance0,065 - 0,165 mm
ColorGray
d (Bearing bore)110 mm
Dimensions110 x 110 x 185
gelijk aan aGN..LO
gelijk aan bTS..CE-N
gelijk aan cSN..L
h (Shank length)185 mm
Hart afstand (I)185 mm
Maintenance requiredYes
MaterialST 52-3
ModelRod end requiring maintenance
Model Description20-110mm
Stangkop Voet breedte (D2)124 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle4 α° ≈
Total height332,5 mm
Width295 mm
Also found under
Rod Ends | Weldable Rod Ends
download Download/print specifications PDF
Product description
De stangkop heeft een vetnippel om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 110mm. Het lager beweegt staal op staal.