Rod End WS17C - GK17DO - SC17ES-17 x 14 x 35 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS17C - GK17DO - SC17ES-17 x 14 x 35
  • Article number: WS17C - GK17DO - SC17ES
  • No Grease Nipple
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846274273
B (Inner ring width)14 mm
Basic load ratings dynamic21,2 kN
Basic load ratings statisch40 kN
C1 max (Rod end width)11 mm
CN Radial internal clearance0,030 - 0,082 mm
ColorGray
d (Bearing bore)17 mm
d2 max (Rod end diameter)53 mm
Dimensions17 x 14 x 35
gelijk aan kIHAGK..C
h (Shank length)35 mm
Hart afstand (I)35 mm
L1 min (Thread length)23 mm
NormDIN ISO 12 240-4-Series E, Form S
Stangkop Voet breedte (D2)24 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle10 α° ≈
Total height58 mm
Width20.7 mm
Product description
De stangkop heeft een smeergat om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 17mm. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de norm DIN ISO 12 240-4-series E, form S.