Rod End WS15C - GK15DO - SC15ES-15 x 12 x 31 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS15C - GK15DO - SC15ES-15 x 12 x 31
  • Article number: WS15C - GK15DO - SC15ES
  • No Grease Nipple
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846274259
B (Inner ring width)12 mm
Basic load ratings dynamic17 kN
Basic load ratings statisch32 kN
C1 max (Rod end width)10 mm
CN Radial internal clearance0,030 - 0,082 mm
ColorGray
d (Bearing bore)15 mm
d2 max (Rod end diameter)40 mm
Dimensions15 x 12 x 31
gelijk aan kIHAGK..C
h (Shank length)31 mm
Hart afstand (I)31 mm
L1 min (Thread length)20 mm
NormDIN ISO 12 240-4-Series E, Form S
Stangkop Voet breedte (D2)21 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle8 α° ≈
Total height51 mm
Width18.4 mm
Product description
De stangkop heeft een smeergat om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 15mm. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de norm DIN ISO 12 240-4-series E, form S.