Rod End WS20C - GK20DO - SC20ES-20 x 16 x 38 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS20C - GK20DO - SC20ES-20 x 16 x 38
  • Article number: WS20C - GK20DO - SC20ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • DIN ISO 12 240-4-Series E, Form S
  • Grease Nipple
  • Hydraulic rod ends
  • Hydraulic rod end for welding requiring maintenance
  • Bearings of series GE··E or GE··ES are firmly seated and located in the housing
  • Size (10-12): no lubrication possible
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846274280
B (Inner ring width)16 mm
Basic load ratings dynamic30 kN
Basic load ratings statisch54 kN
C1 max (Rod end width)13 mm
CN Radial internal clearance0,030 - 0,082 mm
ColorGray
d (Bearing bore)20 mm
d2 max (Rod end diameter)53 mm
Dimensions20 x 16 x 38
gelijk aan aSK..ES
gelijk aan bSC..ES
gelijk aan cGK..DO
gelijk aan dTS..C
gelijk aan eSN..A
gelijk aan fFS..C
gelijk aan gS..C
gelijk aan h T.A.C. .. (TS..C)
gelijk aan i K..E
gelijk aan jDGK..DO
gelijk aan kIHAGK..C
h (Shank length)38 mm
Hart afstand (I)38 mm
L1 min (Thread length)27.5 mm
Maintenance requiredYes
MaterialST 52-3
ModelRod end requiring maintenance
Model Description10-80mm
NormDIN ISO 12 240-4-Series E, Form S
Stangkop Voet breedte (D2)27,5 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle9 α° ≈
Total height64,5 mm
Width24.1 mm
Also found under
Rod Ends | Weldable Rod Ends
download Download/print specifications PDF
Product description
De stangkop heeft een vetnippel om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 20mm. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de norm DIN ISO 12 240-4-series E, form S.