Spherical Bearing GE180ES-2RS - *GE180DO-2RS - 180 x 260 x 80 x 105mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE180ES-2RS - *GE180DO-2RS - 180 x 260 x 80 x 105mm
  • Article number: GE180ES-2RS - GE180DO-2RS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Alternative for Schaeffler Ina Elges GE180DO-2RS
  • Alternative for SKF GE180ES-2RS
  • Inner ring of bearing steel, hardened and phosphated, sliding surface treated with MoS2
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 04062011079938
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)105 mm
Basic load ratings dynamic1530 kN
Basic load ratings statisch7650 kN
C (Width of outer ring)80 mm
CN Radial internal clearance0,100 - 0,192 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)180 mm
D (Outer diameter outer ring)260 mm
Dimensions180/260x105 mm
gelijk aan aGE..ES/-2RS
gelijk aan bGE..ES-2RS
gelijk aan cGE..DO-2RS
gelijk aan dMB..SS
gelijk aan eGE..H-A
gelijk aan fSA1..BSS
gelijk aan gSBH..S-ZZ
gelijk aan h SR..-2RS
Maintenance requiredYes
MaterialSteel / Steel
ModelRadial plain bearing requiring maintenance
Model Description15-300mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsYes
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle6 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE180ES-2RS - GE180DO-2RS - 180 x 260 x 80 x 105 mm is een radiaal gewrichtslager dat periodiek onderhoud vereist. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de DIN ISO 12 240-1 E Norm. Deze lagers zijn bijzonder geschikt voor ondersteuning/begeleiding van een as onder een hoek van de behuizing. De gewrichtslagers worden met name aanbevolen voor gebruik bij belastingen die in wisselende richtingen bewegen. De lagers die wij leveren zijn in kwaliteit gelijk aan de lagers van Ina Elges en SKF. Dit specifieke lager is een goed Alternatief voor Schaeffler Ina Elges GE180DO-2RS en een Alternatief voor SKF GE180ES-2RS