Spherical Bearing GE200ES-2RS - *GE200DO-2RS - 200 x 290 x 100 x 130mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE200ES-2RS - *GE200DO-2RS - 200 x 290 x 100 x 130mm
  • Article number: GE200ES-2RS - GE200DO-2RS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Often bought together
Pros and cons
  • Alternative for Schaeffler Ina Elges GE200DO-2RS
  • Alternative for SKF GE200ES-2RS
  • Inner ring of bearing steel, hardened and phosphated, sliding surface treated with MoS2
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 04062011080019
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)130 mm
Basic load ratings dynamic2120 kN
Basic load ratings statisch10600 kN
C (Width of outer ring)100 mm
CN Radial internal clearance0,100 - 0,192 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)200 mm
D (Outer diameter outer ring)290 mm
Dimensions200/290x130 mm
gelijk aan aGE..ES/-2RS
gelijk aan bGE..ES-2RS
gelijk aan cGE..DO-2RS
gelijk aan dMB..SS
gelijk aan eGE..H-A
gelijk aan fSA1..BSS
gelijk aan gSBH..S-ZZ
gelijk aan h SR..-2RS
Maintenance requiredYes
MaterialSteel / Steel
ModelRadial plain bearing requiring maintenance
Model Description15-300mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsYes
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle7 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE200ES-2RS - GE200DO-2RS - 200 x 290 x 100 x 130 mm is een radiaal gewrichtslager dat periodiek onderhoud vereist. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de DIN ISO 12 240-1 E Norm. Deze lagers zijn bijzonder geschikt voor ondersteuning/begeleiding van een as onder een hoek van de behuizing. De gewrichtslagers worden met name aanbevolen voor gebruik bij belastingen die in wisselende richtingen bewegen. De lagers die wij leveren zijn in kwaliteit gelijk aan de lagers van Ina Elges en SKF. Dit specifieke lager is een goed Alternatief voor Schaeffler Ina Elges GE200DO-2RS en een Alternatief voor SKF GE200ES-2RS