Spherical Bearing GE70ES-2RS - *GE70DO-2RS - 70 x 105 x 40 x 49mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE70ES-2RS - *GE70DO-2RS - 70 x 105 x 40 x 49mm
  • Article number: GE70ES-2RS - GE70DO-2RS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 3 - 4 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Alternative for Schaeffler Ina Elges GE70DO-2RS
  • Alternative for SKF GE70ES-2RS
  • Inner ring of bearing steel, hardened and phosphated, sliding surface treated with MoS2
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
Specifications
Delivery timeShipped in 3 - 4 - Day(s)
In stock Yes, 4705 pcs
EAN 04062011081580
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)49 mm
Basic load ratings dynamic313 kN
Basic load ratings statisch1560 kN
C (Width of outer ring)40 mm
CN Radial internal clearance0,072 - 0,142 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)70 mm
D (Outer diameter outer ring)105 mm
Dimensions70/105x49 mm
gelijk aan aGE..ES/-2RS
gelijk aan bGE..ES-2RS
gelijk aan cGE..DO-2RS
gelijk aan dMB..SS
gelijk aan eGE..H-A
gelijk aan fSA1..BSS
gelijk aan gSBH..S-ZZ
gelijk aan h SR..-2RS
Maintenance requiredYes
MaterialSteel / Steel
ModelRadial plain bearing requiring maintenance
Model Description15-300mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsYes
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle6 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE70ES-2RS - GE70DO-2RS - 70 x 105 x 40 x 49 mm is een radiaal gewrichtslager dat periodiek onderhoud vereist. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de DIN ISO 12 240-1 E Norm. Deze lagers zijn bijzonder geschikt voor ondersteuning/begeleiding van een as onder een hoek van de behuizing. De gewrichtslagers worden met name aanbevolen voor gebruik bij belastingen die in wisselende richtingen bewegen. De lagers die wij leveren zijn in kwaliteit gelijk aan de lagers van Ina Elges en SKF. Dit specifieke lager is een goed Alternatief voor Schaeffler Ina Elges GE70DO-2RS en een Alternatief voor SKF GE70ES-2RS