Spherical Bearing GE55ES-2RS - *GE55DO-2RS - 55 x 85 x 32 x 40mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE55ES-2RS - *GE55DO-2RS - 55 x 85 x 32 x 40mm
  • Article number: GE55ES-2RS - GE55DO-2RS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Alternative for Schaeffler Ina Elges GE55DO-2RS
  • Alternative for SKF GE55ES-2RS
  • Inner ring of bearing steel, hardened and phosphated, sliding surface treated with MoS2
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
Specifications
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)40 mm
Basic load ratings dynamic200 kN
Basic load ratings statisch1000 kN
C (Width of outer ring)32 mm
CN Radial internal clearance0,060 - 0,120 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)55 mm
D (Outer diameter outer ring)85 mm
Dimensions55 x 85 x 32 x 40 mm
gelijk aan aGE..ES/-2RS
gelijk aan bGE..ES-2RS
gelijk aan cGE..DO-2RS
gelijk aan dMB..SS
gelijk aan eGE..H-A
gelijk aan fSA1..BSS
gelijk aan gSBH..S-ZZ
gelijk aan h SR..-2RS
Maintenance requiredYes
MaterialSteel / Steel
ModelRadial plain bearing requiring maintenance
Model Description15-300mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsYes
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle7 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE55ES-2RS - GE55DO-2RS - 55 x 85 x 32 x 40 mm is een radiaal gewrichtslager dat periodiek onderhoud vereist. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de DIN ISO 12 240-1 E Norm. Deze lagers zijn bijzonder geschikt voor ondersteuning/begeleiding van een as onder een hoek van de behuizing. De gewrichtslagers worden met name aanbevolen voor gebruik bij belastingen die in wisselende richtingen bewegen. De lagers die wij leveren zijn in kwaliteit gelijk aan de lagers van Ina Elges en SKF. Dit specifieke lager is een goed Alternatief voor Schaeffler Ina Elges GE55DO-2RS en een Alternatief voor SKF GE55ES-2RS