Rod End WAPR100U - GIHR-K100DO - SIR100ES - Bore 100MM x M110x2 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR100U - GIHR-K100DO - SIR100ES - Bore 100MM x M110x2 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR100U - GIHR-K100DO - SIR100ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Simple Assembly
  • Sliding Sufrace is Steel/steel
  • Hydraulic rod end for clamping and screwing on requiring maintenance
  • Lubrication possible via grease nipple in the housing
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7442957119177
B (Inner ring width)70 mm
Basic load ratings dynamic610 kN
Basic load ratings statisch1120 kN
C1 max (Rod end width)70 mm
CN Radial internal clearance0,065 - 0,165 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)100 mm
d2 max (Rod end diameter)231 mm
gelijk aan aSIR..ES
gelijk aan b GIHR-K..DO
gelijk aan cTAPR..U
gelijk aan dSN..U
gelijk aan eFPR..U
gelijk aan fPR..U
gelijk aan gGK..NKS,
gelijk aan h CGAK..
gelijk aan i DGIHR-K..DO
gelijk aan jIHGK..U
h1 (Shank length)235 mm
L3 min (Thread length)111 mm
Maintenance requiredYes
MaterialCast iron
ModelRod end maintenance-requiring clampable screw-on
Model Description20-120mm
Thread sizeM110x2
Tilting angle7 α° ≈
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)360
Also found under
Rod Ends | Rod Ends with Thread
download Download/print specifications PDF
Product description
Stangkop WAPR100U - GIHR-K100DO - SIR100ES - Gat 100MM xm110x2 - Inwendig schroefdraad - klembaar