Spherical Bearing GE90XT/X - *GE90TGR - *GE90TXG3A - 90 x 130 x 50 x 60mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE90XT/X - *GE90TGR - *GE90TXG3A - 90 x 130 x 50 x 60mm
  • Article number: GE90XT/X - GE90TGR - GE90TXG3A
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Alternative for Scheaffler INA GE90TG
  • Alternative for SKF GE90TXG3A
  • Inner ring of hardened stainless steel, Sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846243255
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)60 mm
Basic load ratings dynamic860 kN
Basic load ratings statisch1720 kN
C (Width of outer ring)50 mm
CN Radial internal clearance0 - 0,072 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)90 mm
D (Outer diameter outer ring)130 mm
Dimensions90 x 130 x 50 x 60 mm
gelijk aan aGE..TGR/GE..T(X)G3A
gelijk aan bGE..TGR/GE..TG3A
gelijk aan cETLDT..-63
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / PTFE fabric reinforced
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description70-200mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Tilting angle5 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE90XT/X - GE90TGR - GE90TXG3A - 90 x 130 x 50 x 60 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager. De lagers die wij leveren zijn van gelijke kwaliteit als Schaeffler Ina Elges en SKF. Dit Specifike lager is een goed Alternatief voor Scheaffler INA GE90TG Als ook een Alternatief voor SKF GE90TXG3A. Bent u op zoek naar een lager van Ina Elges of SKF, neem dan contact met ons op. Want deze kunnen wij ook leveren.