Rod End WAPR12S - GIHO-K12DO - SIJ12ES - Bore 12MM x M10x1,25 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR12S - GIHO-K12DO - SIJ12ES - Bore 12MM x M10x1,25 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR12S - GIHO-K12DO - SIJ12ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • DIN24555
  • For Clamping
  • Sliding Sufrace is Steel/steel
  • Maintenance Free
  • Lubrication not possible
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846278219
B (Inner ring width)10 mm
Basic load ratings dynamic10.8 kN
Basic load ratings statisch17 kN
CN Radial internal clearance0,023 - 0,068 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)12 mm
d2 max (Rod end diameter)35 mm
Dimensions12/10xM10x1,25 mm
gelijk aan aSIQ..E
gelijk aan bSIJ..ES
gelijk aan cGIHO-K..DO
gelijk aan dTAPR..S
gelijk aan e SN..S
gelijk aan fFPR..S
gelijk aan g PR..S
gelijk aan h CGKA..
gelijk aan i DGIHO-K..D
gelijk aan jIHGK..S
h1 (Shank length)42 mm
L3 min (Thread length)15 mm
Maintenance requiredYes
MaterialC45
ModelRod end maintenance-requiring clampable screw-on
Model Description12-100mm
NormDIN 24555
Thread sizeM10x1,25
Tilting angle11 α° ≈
Bearing Width8 mm
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)59,5
Also found under
Rod Ends | Rod Ends with Thread
download Download/print specifications PDF
Product description
Stangkop WAPR12S - GIHO-K12DO - SIJ12ES - Gat 12MM xm10x1,25 - Inwendig schroefdraad - klembaar