Rod End WAPR40S - GIHO-K40DO - SIJ40ES - Bore 40MM x M27x2 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR40S - GIHO-K40DO - SIJ40ES - Bore 40MM x M27x2 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR40S - GIHO-K40DO - SIJ40ES
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846278264
B (Inner ring width)28 mm
Basic load ratings dynamic100 kN
Basic load ratings statisch156 kN
CN Radial internal clearance0,060 - 0,120 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)40 mm
d2 max (Rod end diameter)100 mm
Dimensions40/26xM27x2 mm
gelijk aan jIHGK..S
h1 (Shank length)105 mm
L3 min (Thread length)37 mm
NormDIN 24555
Thread sizeM27x2
Tilting angle7 α° ≈
Bearing Width23 mm
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)155
Product description
Stangkop WAPR40S - GIHO-K40DO - SIJ40ES - Gat 40MM xm27x2 - Inwendig schroefdraad - klembaar