Rod End WAPR60S - GIHO-K60DO - SIJ60ES - Bore 60MM x M42x2 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR60S - GIHO-K60DO - SIJ60ES - Bore 60MM x M42x2 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR60S - GIHO-K60DO - SIJ60ES
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846278288
B (Inner ring width)44 mm
Basic load ratings dynamic245 kN
Basic load ratings statisch380 kN
CN Radial internal clearance0,060 - 0,120 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)60 mm
d2 max (Rod end diameter)160 mm
Dimensions60 x 44 x 150
gelijk aan jIHGK..S
h1 (Shank length)150 mm
L3 min (Thread length)57 mm
Maintenance requiredYes
MaterialSteel on steel
NormDIN 24555
Thread sizeM42x2
Tilting angle6 α° ≈
Bearing Width38 mm
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)230
Product description
Stangkop WAPR60S - GIHO-K60DO - SIJ60ES - Gat 60MM xm42x2 - Inwendig schroefdraad - klembaar