Rod End WAPR30U - GIHR-K30DO - SIR30ES - Bore 30MM x M22x1,5 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR30U - GIHR-K30DO - SIR30ES - Bore 30MM x M22x1,5 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR30U - GIHR-K30DO - SIR30ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 3 - 4 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Simple Assembly
  • Sliding Sufrace is Steel/steel
  • Hydraulic rod end for clamping and screwing on requiring maintenance
  • Lubrication possible via grease nipple in the housing
Specifications
Delivery timeShipped in 3 - 4 - Day(s)
In stock Yes, 510 pcs
EAN 7440846272279
B (Inner ring width)28 mm
Basic load ratings dynamic62 kN
Basic load ratings statisch106 kN
C1 max (Rod end width)22 mm
CN Radial internal clearance0,037 - 0,100 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)30 mm
d2 max (Rod end diameter)64 mm
Dimensions30/22xM22x1.5 mm
gelijk aan aSIR..ES
gelijk aan b GIHR-K..DO
gelijk aan cTAPR..U
gelijk aan dSN..U
gelijk aan eFPR..U
gelijk aan fPR..U
gelijk aan gGK..NKS,
gelijk aan h CGAK..
gelijk aan i DGIHR-K..DO
gelijk aan jIHGK..U
h1 (Shank length)60 mm
L3 min (Thread length)23 mm
Maintenance requiredYes
MaterialC45
ModelRod end maintenance-requiring clampable screw-on
Model Description20-120mm
Thread sizeM22x1,5
Tilting angle6 α° ≈
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)94
Also found under
Rod Ends | Rod Ends with Thread
download Download/print specifications PDF
Product description
Stangkop WAPR30U - GIHR-K30DO - SIR30ES - Gat 30MM xm22x1,5 - Inwendig schroefdraad - klembaar