Rod End WAPR50U - GIHR-K50DO - SIR50ES - Bore 50MM x M45x1,5 - BSP/F - Clampable Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WAPR50U - GIHR-K50DO - SIR50ES - Bore 50MM x M45x1,5 - BSP/F - Clampable
  • Article number: WAPR50U - GIHR-K50DO - SIR50ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 3 - 4 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Simple Assembly
  • Sliding Sufrace is Steel/steel
  • Hydraulic rod end for clamping and screwing on requiring maintenance
  • Lubrication possible via grease nipple in the housing
Specifications
Delivery timeShipped in 3 - 4 - Day(s)
In stock Yes, 159 pcs
EAN 7442957119122
B (Inner ring width)40 mm
Basic load ratings dynamic156 kN
Basic load ratings statisch365 kN
C1 max (Rod end width)35 mm
CN Radial internal clearance0,043 - 0,120 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)50 mm
d2 max (Rod end diameter)116 mm
Dimensions50/35xM45x1.5 mm
gelijk aan aSIR..ES
gelijk aan b GIHR-K..DO
gelijk aan cTAPR..U
gelijk aan dSN..U
gelijk aan eFPR..U
gelijk aan fPR..U
gelijk aan gGK..NKS,
gelijk aan h CGAK..
gelijk aan i DGIHR-K..DO
gelijk aan jIHGK..U
h1 (Shank length)105 mm
L3 min (Thread length)46 mm
Maintenance requiredYes
MaterialC45
ModelRod end maintenance-requiring clampable screw-on
Model Description20-120mm
Thread sizeM45x1,5
Tilting angle6 α° ≈
Maintenance Nippelcheck
Total height Rod end (L, L2, L4)168
Also found under
Rod Ends | Rod Ends with Thread
download Download/print specifications PDF
Product description
Stangkop WAPR50U - GIHR-K50DO - SIR50ES - Gat 50MM xm45x1,5 - Inwendig schroefdraad - klembaar