Rod End WS100N - GF100DO - SCF100ES - 100 x 70 x 170 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS100N - GF100DO - SCF100ES - 100 x 70 x 170
  • Article number: WS100N - GF100DO - SCF100ES
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
pcs
piece(s)
check 25 years experience
check Customer rating 9/10
paypal
creditCard
Google Pay
Apple Pay
Pros and cons
  • Grease Nipple
  • Hydraulic rod ends
  • Hydraulic rod end for welding requiring maintenance
  • Bearings of series GE··E or GE··ES are firmly seated and located in the housing
  • With welding chamfer
Specifications
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846277212
B (Inner ring width)70 mm
Basic load ratings dynamic610 kN
Basic load ratings statisch1510 kN
C1 max (Rod end width)70 mm
CN Radial internal clearance0,065 - 0,165 mm
ColorGray
d (Bearing bore)100 mm
d2 max (Rod end diameter)250 mm
Dimensions100 x 70 x 170
gelijk aan aSF..ES
gelijk aan bSCF..ES
gelijk aan cGF..DO
gelijk aan dTS..N
gelijk aan eSN..P
gelijk aan fFS..N
gelijk aan gS..N
gelijk aan h T.P.N. .. (TS..N)
gelijk aan i DGF..DO
gelijk aan jIHAGK..N
h (Shank length)170 mm
Hart afstand (I)170 mm
Maintenance requiredYes
MaterialST 52-3
ModelRod end requiring maintenance
Model Description15-120mm
Rod end Housing thickness (S1)70 mm
Stangkop Voet breedte (D2)109,5 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle7 α° ≈
Total height295 mm
Width250 mm
Also found under
Rod Ends | Weldable Rod Ends
download Download/print specifications PDF
Product description
De stangkop heeft een vetnippel om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 100mm. Het lager beweegt staal op staal.