Rod End WS120N - GF120DO - SCF120ES - 120 x 85 x 210 Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Rod End WS120N - GF120DO - SCF120ES - 120 x 85 x 210
  • Article number: WS120N - GF120DO - SCF120ES
Delivery timeShipped in 5 - 7 - Day(s)
EAN 7440846277236
B (Inner ring width)90 mm
Basic load ratings dynamic950 kN
Basic load ratings statisch3210 kN
C1 max (Rod end width)85 mm
CN Radial internal clearance0,065 - 0,165 mm
ColorGray
d (Bearing bore)120 mm
d2 max (Rod end diameter)360 mm
Dimensions120 x 85 x 210
gelijk aan jIHAGK..N
h (Shank length)210 mm
Hart afstand (I)210 mm
Model Description15-120mm
Rod end Housing thickness (S1)90 mm
Stangkop Voet breedte (D2)135,5 mm
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle6 α° ≈
Total height390 mm
Width360 mm
Product description
De stangkop heeft een vetnippel om periodieke smering te vergemakkelijken. De diameter van het gat waar de as doorheen gaat is 120mm. Het lager beweegt staal op staal.