Spherical Bearing GEC360XS - 360 x 480 x 135 x 160mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEC360XS - 360 x 480 x 135 x 160mm
  • Article number: GEC360XS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened and phosphated, sliding surface treated with MoS2
Specifications
Article number GEC360XS
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)160 mm
Basic load ratings dynamic4800 kN
Basic load ratings statisch24000 kN
C (Width of outer ring)135 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)360 mm
D (Outer diameter outer ring)480 mm
Dimensions360 x 480 x 135 x 160 mm
Maintenance requiredYes
MaterialSteel / Steel
ModelRadial plain bearing requiring maintenance
Model Description320-440mm
NormDIN ISO 12 240-1 C
SealsNo
Temperatur range-60°C up to +150°C
Tilting angle3 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEC360XS - 360 x 480 x 135 x 160 mm is een radiaal gewrichtslager dat periodiek onderhoud vereist. Het lager beweegt staal op staal en voldoet aan de DIN ISO 12 240-1 E Norm. Deze lagers zijn bijzonder geschikt voor ondersteuning/begeleiding van een as onder een hoek van de behuizing. De gewrichtslagers worden met name aanbevolen voor gebruik bij belastingen die in wisselende richtingen bewegen.