Spherical Bearing GEH160XT-2RS - 160 x 230 x 109 x 115mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH160XT-2RS - 160 x 230 x 109 x 115mm
  • Article number: GEH160XT-2RS
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH160XT-2RS
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)115 mm
Basic load ratings dynamic3430 kN
Basic load ratings statisch6860 kN
C (Width of outer ring)109 mm
CN Radial internal clearance0,100 - 0,192 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)160 mm
D (Outer diameter outer ring)230 mm
Dimensions160 x 230 x 109 x 115 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsYes
Temperatur range-30°C up to +130°C
Tilting angle2 α° ≈
Product description
De GEH160XT-2RS - 160 x 230 x 109 x 115 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.