Spherical Bearing GEH340XT-2RS - 340 x 480 x 230 x 243mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH340XT-2RS - 340 x 480 x 230 x 243mm
  • Article number: GEH340XT-2RS
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH340XT-2RS
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)243 mm
Basic load ratings dynamic17960 kN
Basic load ratings statisch26940 kN
C (Width of outer ring)230 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)340 mm
D (Outer diameter outer ring)480 mm
Dimensions340 x 480 x 230 x 243 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsYes
Temperatur range-30°C up to +130°C
Product description
De GEH340XT-2RS - 340 x 480 x 230 x 243 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.