Spherical Bearing GEH220XT-2RS - 220 x 320 x 148 x 155mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH220XT-2RS - 220 x 320 x 148 x 155mm
  • Article number: GEH220XT-2RS
  • Suffix-2RS: lip seals on both sides
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH220XT-2RS
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)155 mm
Basic load ratings dynamic6430 kN
Basic load ratings statisch12860 kN
C (Width of outer ring)148 mm
CN Radial internal clearance0,110 - 0,214 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)220 mm
D (Outer diameter outer ring)320 mm
Dimensions220 x 320 x 148 x 155 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsYes
Temperatur range-30°C up to +130°C
Product description
De GEH220XT-2RS - 220 x 320 x 148 x 155 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.