Spherical Bearing GEH100XT - 100 x 150 x 67 x 71mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH100XT - 100 x 150 x 67 x 71mm
  • Article number: GEH100XT
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH100XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)71 mm
Basic load ratings dynamic1350 kN
Basic load ratings statisch2700 kN
C (Width of outer ring)67 mm
CN Radial internal clearance0,085 - 0,165 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)100 mm
D (Outer diameter outer ring)150 mm
Dimensions100 x 150 x 67 x 71 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH100XT - 100 x 150 x 67 x 71 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.