Spherical Bearing GEH400XT - 400 x 580 x 265 x 280mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH400XT - 400 x 580 x 265 x 280mm
  • Article number: GEH400XT
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH400XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)280 mm
Basic load ratings dynamic24510 kN
Basic load ratings statisch36760 kN
C (Width of outer ring)265 mm
CN Radial internal clearance0,145 - 0,285 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)400 mm
D (Outer diameter outer ring)580 mm
Dimensions400 x 580 x 265 x 280 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH400XT - 400 x 580 x 265 x 280 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.