Spherical Bearing GEH120XT - 120 x 180 x 80 x 85mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH120XT - 120 x 180 x 80 x 85mm
  • Article number: GEH120XT
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH120XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)85 mm
Basic load ratings dynamic1920 kN
Basic load ratings statisch3840 kN
C (Width of outer ring)80 mm
CN Radial internal clearance0,085 - 0,165 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)120 mm
D (Outer diameter outer ring)180 mm
Dimensions120 x 180 x 80 x 85 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH120XT - 120 x 180 x 80 x 85 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.