Spherical Bearing GEH280XT - 280 x 400 x 190 x 200mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH280XT - 280 x 400 x 190 x 200mm
  • Article number: GEH280XT
Specifications
Article number GEH280XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)200 mm
Basic load ratings dynamic10540 kN
Basic load ratings statisch21080 kN
C (Width of outer ring)190 mm
CN Radial internal clearance0,125 - 0,239 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)280 mm
D (Outer diameter outer ring)400 mm
Dimensions280 x 400 x 190 x 200 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH280XT - 280 x 400 x 190 x 200 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.