Spherical Bearing GEH260XT - 260 x 370 x 175 x 185mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH260XT - 260 x 370 x 175 x 185mm
  • Article number: GEH260XT
Specifications
Article number GEH260XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)185 mm
Basic load ratings dynamic8920 kN
Basic load ratings statisch17840 kN
C (Width of outer ring)175 mm
CN Radial internal clearance0,125 - 0,239 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)260 mm
D (Outer diameter outer ring)370 mm
Dimensions260 x 370 x 175 x 185 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH260XT - 260 x 370 x 175 x 185 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.