Spherical Bearing GEH420XT - 420 x 600 x 280 x 300mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH420XT - 420 x 600 x 280 x 300mm
  • Article number: GEH420XT
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH420XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)300 mm
Basic load ratings dynamic26910 kN
Basic load ratings statisch40360 kN
C (Width of outer ring)280 mm
CN Radial internal clearance0,145 - 0,285 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)420 mm
D (Outer diameter outer ring)600 mm
Dimensions420 x 600 x 280 x 300 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH420XT - 420 x 600 x 280 x 300 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.