Spherical Bearing GEH240XT - 240 x 340 x 162 x 170mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH240XT - 240 x 340 x 162 x 170mm
  • Article number: GEH240XT
Specifications
Article number GEH240XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)170 mm
Basic load ratings dynamic7530 kN
Basic load ratings statisch15060 kN
C (Width of outer ring)162 mm
CN Radial internal clearance0,110 - 0,214 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)240 mm
D (Outer diameter outer ring)340 mm
Dimensions240 x 340 x 162 x 170 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH240XT - 240 x 340 x 162 x 170 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.