Spherical Bearing GEH320XT - 320 x 460 x 218 x 230mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH320XT - 320 x 460 x 218 x 230mm
  • Article number: GEH320XT
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH320XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)230 mm
Basic load ratings dynamic16240 kN
Basic load ratings statisch24360 kN
C (Width of outer ring)218 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)320 mm
D (Outer diameter outer ring)460 mm
Dimensions320 x 460 x 218 x 230 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH320XT - 320 x 460 x 218 x 230 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.