Spherical Bearing GEH340XT - 340 x 480 x 230 x 243mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH340XT - 340 x 480 x 230 x 243mm
  • Article number: GEH340XT
Specifications
Article number GEH340XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)243 mm
Basic load ratings dynamic17960 kN
Basic load ratings statisch26940 kN
C (Width of outer ring)230 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)340 mm
D (Outer diameter outer ring)480 mm
Dimensions340 x 480 x 230 x 243 mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Product description
De GEH340XT - 340 x 480 x 230 x 243 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.