Spherical Bearing GEH380XT - 380 x 540 x 258 x 272mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH380XT - 380 x 540 x 258 x 272mm
  • Article number: GEH380XT
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of bearing steel, hardened, sliding surface treated with chromium plating
  • Please note: These bearings must not be lubricated. Lubrication reduces the lifetime!
Specifications
Article number GEH380XT
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)272 mm
Basic load ratings dynamic22940 kN
Basic load ratings statisch34410 kN
C (Width of outer ring)258 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)380 mm
D (Outer diameter outer ring)540 mm
Dimensions380 x 540 x 258 x 272 mm
Maintenance requiredno
MaterialHard chrome / PTFE fabric
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description100-420mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +150°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH380XT - 380 x 540 x 258 x 272 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.