Spherical Bearing GEH120COMP-P - 120 x 180 x 80 x 85mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH120COMP-P - 120 x 180 x 80 x 85mm
  • Article number: GEH120COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH120COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)85 mm
Basic load ratings dynamic1091 kN
Basic load ratings statisch1916 kN
C (Width of outer ring)80 mm
CN Radial internal clearance0,085 - 0,165 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)120 mm
D (Outer diameter outer ring)180 mm
Dimensions120 x 180 x 80 x 85 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH120COMP-P - 120 x 180 x 80 x 85 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.