Spherical Bearing GEH100COMP-P - 100 x 150 x 67 x 71mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH100COMP-P - 100 x 150 x 67 x 71mm
  • Article number: GEH100COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH100COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)71 mm
Basic load ratings dynamic783 kN
Basic load ratings statisch1376 kN
C (Width of outer ring)67 mm
CN Radial internal clearance0,085 - 0,165 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)100 mm
D (Outer diameter outer ring)150 mm
Dimensions100 x 150 x 67 x 71 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH100COMP-P - 100 x 150 x 67 x 71 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.