Spherical Bearing GEH750COMP-P - 750 x 1060 x 500 x 530mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH750COMP-P - 750 x 1060 x 500 x 530mm
  • Article number: GEH750COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH750COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)530 mm
Basic load ratings dynamic41314 kN
Basic load ratings statisch72578 kN
C (Width of outer ring)500 mm
CN Radial internal clearance0,170 - 0,350 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)750 mm
D (Outer diameter outer ring)1060 mm
Dimensions750 x 1060 x 500 x 530 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH750COMP-P - 750 x 1060 x 500 x 530 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.