Spherical Bearing GE280COMP-P - 280 x 400 x 120 x 155mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GE280COMP-P - 280 x 400 x 120 x 155mm
  • Article number: GE280COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GE280COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)155 mm
Basic load ratings dynamic3688 kN
Basic load ratings statisch6479 kN
C (Width of outer ring)120 mm
CN Radial internal clearance0,125 - 0,239 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)280 mm
D (Outer diameter outer ring)400 mm
Dimensions280 x 400 x 120 x 155 mm
gelijk aan aND..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description220-300mm
NormDIN ISO 12 240-1 E
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle6 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GE280COMP-P - 280 x 400 x 120 x 155 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.