Spherical Bearing GEH360COMP-P - 360 x 520 x 243 x 258mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH360COMP-P - 360 x 520 x 243 x 258mm
  • Article number: GEH360COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH360COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)258 mm
Basic load ratings dynamic9639 kN
Basic load ratings statisch16933 kN
C (Width of outer ring)243 mm
CN Radial internal clearance0,135 - 0,261 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)360 mm
D (Outer diameter outer ring)520 mm
Dimensions360 x 520 x 243 x 258 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH360COMP-P - 360 x 520 x 243 x 258 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.