Spherical Bearing GEH500COMP-P - 500 x 710 x 335 x 355mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH500COMP-P - 500 x 710 x 335 x 355mm
  • Article number: GEH500COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH500COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)355 mm
Basic load ratings dynamic18340 kN
Basic load ratings statisch32218 kN
C (Width of outer ring)335 mm
CN Radial internal clearance0,160 - 0,320 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)500 mm
D (Outer diameter outer ring)710 mm
Dimensions500 x 710 x 335 x 355 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH500COMP-P - 500 x 710 x 335 x 355 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.