Spherical Bearing GEH560COMP-P - 560 x 800 x 380 x 400mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH560COMP-P - 560 x 800 x 380 x 400mm
  • Article number: GEH560COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH560COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)400 mm
Basic load ratings dynamic23144 kN
Basic load ratings statisch40658 kN
C (Width of outer ring)380 mm
CN Radial internal clearance0,160 - 0,320 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)560 mm
D (Outer diameter outer ring)800 mm
Dimensions560 x 800 x 380 x 400 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH560COMP-P - 560 x 800 x 380 x 400 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.