Spherical Bearing GEH460COMP-P - 460 x 650 x 308 x 325mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH460COMP-P - 460 x 650 x 308 x 325mm
  • Article number: GEH460COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH460COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)325 mm
Basic load ratings dynamic15364 kN
Basic load ratings statisch26990 kN
C (Width of outer ring)308 mm
CN Radial internal clearance0,145 - 0,285 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)460 mm
D (Outer diameter outer ring)650 mm
Dimensions460 x 650 x 308 x 325 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH460COMP-P - 460 x 650 x 308 x 325 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.