Spherical Bearing GEH1000COMP-P - 1000 x 1450 x 670 x 710mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH1000COMP-P - 1000 x 1450 x 670 x 710mm
  • Article number: GEH1000COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH1000COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)710 mm
Basic load ratings dynamic125022 kN
Basic load ratings statisch131796 kN
C (Width of outer ring)670 mm
CN Radial internal clearance0,220 - 0,470 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)1000 mm
D (Outer diameter outer ring)1450 mm
Dimensions1000 x 1450 x 670 x 710 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle2 α° ≈
Also found under
Radial Spherical Plain Bearings
download Download/print specifications PDF
Product description
De GEH1000COMP-P - 1000 x 1450 x 670 x 710 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.