Spherical Bearing GEH850COMP-P - 850 x 1220 x 565 x 600mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH850COMP-P - 850 x 1220 x 565 x 600mm
  • Article number: GEH850COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH850COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)600 mm
Basic load ratings dynamic54155 kN
Basic load ratings statisch95137 kN
C (Width of outer ring)565 mm
CN Radial internal clearance0,195 - 0,405 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)850 mm
D (Outer diameter outer ring)1220 mm
Dimensions850 x 1220 x 565 x 600 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH850COMP-P - 850 x 1220 x 565 x 600 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.