Spherical Bearing GEH900COMP-P - 900 x 1250 x 600 x 635mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH900COMP-P - 900 x 1250 x 600 x 635mm
  • Article number: GEH900COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH900COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)635 mm
Basic load ratings dynamic58730 kN
Basic load ratings statisch103174 kN
C (Width of outer ring)600 mm
CN Radial internal clearance0,195 - 0,405 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)900 mm
D (Outer diameter outer ring)1250 mm
Dimensions900 x 1250 x 600 x 635 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH900COMP-P - 900 x 1250 x 600 x 635 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.