Spherical Bearing GEH180COMP-P - 180 x 260 x 122 x 128mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH180COMP-P - 180 x 260 x 122 x 128mm
  • Article number: GEH180COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH180COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)128 mm
Basic load ratings dynamic2438 kN
Basic load ratings statisch4283 kN
C (Width of outer ring)122 mm
CN Radial internal clearance0,100 - 0,192 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)180 mm
D (Outer diameter outer ring)260 mm
Dimensions180 x 260 x 122 x 128 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle2 α° ≈
Product description
De GEH180COMP-P - 180 x 260 x 122 x 128 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.