Spherical Bearing GEH800COMP-P - 800 x 1120 x 530 x 565mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH800COMP-P - 800 x 1120 x 530 x 565mm
  • Article number: GEH800COMP-P
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH800COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)565 mm
Basic load ratings dynamic46537 kN
Basic load ratings statisch81755 kN
C (Width of outer ring)530 mm
CN Radial internal clearance0,195 - 0,405 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)800 mm
D (Outer diameter outer ring)1120 mm
Dimensions800 x 1120 x 530 x 565 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Product description
De GEH800COMP-P - 800 x 1120 x 530 x 565 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.