Spherical Bearing GEH200COMP-P - 200 x 290 x 134 x 140mm Online ordering at NexaParts.
done Competitive prices
Spherical Bearing GEH200COMP-P - 200 x 290 x 134 x 140mm
  • Article number: GEH200COMP-P
  • Brand: NexaParts
local_shipping Shipped in 5 - 7 - Day(s)
Delivery time or price unknown. Request a quote for price and delivery time.
Pros and cons
  • Inner ring of stainless steel
Specifications
Article number GEH200COMP-P
AfdichtingSeal Siegel
B (Inner ring width)140 mm
Basic load ratings dynamic2969 kN
Basic load ratings statisch5215 kN
C (Width of outer ring)134 mm
CN Radial internal clearance0,110 - 0,214 mm
ColorMetal
d (Bearing bore)200 mm
D (Outer diameter outer ring)290 mm
Dimensions200 x 290 x 134 x 140 mm
gelijk aan aHD..L
Maintenance requiredno
MaterialStainless steel / hard tissue composite
ModelRadial plain bearing maintenance-free
Model Description320-1000mm
NormDIN ISO 12 240-1 H
SealsNo
Temperatur range-50°C up to +70°C
Tilting angle2 α° ≈
Product description
De GEH200COMP-P - 200 x 290 x 134 x 140 mm is een onderhoudsvrij gewrichtslager.